Marketingový trik storočia: kupujeme tú najdrahšiu vodu

26.09.2016 13:45

Balená voda je totiž iba horšou alternatívou k oveľa lacnejšej a ekologickej vode z vodovodu.
Predaj fľaškovanej vody sa v USA za posledných 15 rokov takmer zdvojnásobil. Iba za rok 2015 si Američania kúpili 11,7 miliárd litrov tohto nápoja.

Obchodníci ju často predávajú ako lepšiu a bezpečnejšiu, no nemusí to tak byť. Kritici majú na to svoj názor.
Vedec Paul Pestano skúma životné prostredie. Pre Business Insider sa vyjadril, že mestá, ktoré distribuujú vodu cez vodovod, musia uverejniť presný stav vody, jej zložky a spôsob jej úpravy. Túto povinnosť už podľa neho nemajú tí, čo vodu balia. Takže na jej obale nie je uvedené, aké zložky sa v nej nachádzajú a či v nej môžeme nájsť nečistoty.

Štúdie z roku 2008 však preukázali, že v 10 značkových a balených vodách sa našlo až 38 znečisťujúcich látok. Dve z 10 testovaných značiek boli dokonca na nerozoznanie od miestnej vody, ktorá tečie z vodovodného kuhútika.

Porovnávajú sa s horším

Firmy teda volia jednoduchú cestu. Balenú vodu porovnávajú so sladkými nápojmi, čím poukazujú na to, že je oveľa zdravšou alternatívou.

Pravdou je, že toto porovnanie je falošné. Balená voda je totiž iba horšou alternatívou k oveľa lacnejšej a ekologickej vode z vodovodu.

Spotrebitelia majú dojem, že sa starajú o svoje zdravie. Aj keď by pre nich bolo jednoduchšie, keby si jednoducho napustili vodu do pohára a pili tú vodu z vodovodu. Tá je totiž 2000-krát menej nákladná a často aj zdravšia.

Zdroj:https://www.aktuality.sk/clanok/372151/marketingovy-trik-storocia-kupujeme-tu-najdrahsiu-vodu/

Späť