Čo, kedy a koľko mám každý deň piť. (MUDR.Jaroslav Orlík)

Základom pitného režimu je čistá voda

Vaše bunky potrebujú vodu, všetko ostatné si namiešajú samé. Tu by sa dalo pri vysvetľovaní aj končiť, ALE. Zdroje dobrej pitnej vody sú dnes značne limitované. Obľúbené sú vody z plastových fliaš, ktoré ani z ďaleka nie sú ideál. Zaujímavé je, že ročný obrat spoločností produkujúcich vodu v plastových fľašiach je zhruba 11 miliárd dolárov, nakoľko ide o komoditu, ktorá je dostupná prakticky zadarmo (z vodovodu). Je známe, že okolo 40% balených vôd je presne to isté, ako voda z vodovodu.
 
Ďalšou tienistou stránkou je fakt, že každú minútu sa na svete zahodí zhruba 8000 plastových fliaš. Na produkciu týchto plastových fliaš sa ročne spotrebuje okolo 200 miliónov litrov ropy. A tu prichádza ten najväčší problém. Toxicita. Preto si dávajte veľký pozor na nápoje v plastových fľašiach, ktoré sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Nikel, etanol, etylenoxid, benzén a iné toxické látky sa priamo cez vodu dostávajú do vášho tela a to je problém. Z dlhodobého hľadiska je to pre náš organizmus značná toxická záťaž.

 

Je voda z vodovodu riešenie?

 
Pred sto rokmi umierali tisíce ľuďí na infekčné choroby, pretože pili kontaminovanú vodu. So zvyšujúcim sa dopytom po vode sa objavovali stále nové látky spôsobujúce kontamináciu a problém bolo treba urýchlene a celoplošne riešiť. Vodárne, ktoré vznikli dostali túto neľahkú úlohu a začali spracovávať obrovské množstvá vody, ktoré sa odvtedy neustále zvyšuje.
 

VODOVOD NÁŠ KAŽDODENNÝ 

Dnes je to už aj vyše 100 rokov čo i na Slovensku stoja niektoré čističky s vodovodnými rozvodmi. Bohužiaľ ale ich kvalita sa stále zhoršuje a hlavne rozvodné siete by potrebovali kompletnú výmenu. Asi každý uzná, že po takom dlhom období prevádzky sa asi ťažko môžeme spoliehať na takzvanú údržbu. Tá prebieha na potrebnej úrovni možno ešte vo vodárňach, ale v rozvodoch to prakticky nie je možné. Pravdou je, že voda z vodární vďaka pridávaniu chlóru väčšinou neobsahuje baktérie a parazity, čo bolo i hlavným dôvodom ich vzniku. Baktérie však predstavujú iba zlomok všetkých súčasných nebezpečí, ktoré predstavuje naša pitná voda.
 
My vieme, že u Vás je tá voda dobrá, pretože určite spĺňa všetky normy. Ibaže ak ešte neviete, tak norma je v skutočnosti len kompromis medzi tým, čo je k dispozícii, a tým, ako to dokáže naša technológia za prijateľnú cenu vyčistiť.
 
Norma povoľuje v pitnej vode koncentrácie snáď skoro všetkého, čo poznáme.
Chcete ortuť? Asi tam bude. Alebo chcete olovo? Super, to by ste našli skoro v každom zdroji. A chlór? O tom nám dokonca tvrdia, že vo vode byť musí. Myslite si o tom, čo chcete, ale my vieme, že voda už dávno nie je to, čo bývala.
 
Kvalita vody z vodovodu sa líši od regiónu a niekedy dokonca aj od mestskej časti. Problémové zložky sú chlór, fluór, zvyšky liekov a ďalšie relatívne dosť toxické látky (tak napríklad flór sa vo zvýšenom množstve používa aj na otravu pre potkany). 
 
Tvrdenie, že na odstránenie chlóru z vody postačuje nechať vodu odstáť, je nie len úsmevné, ale aj zavádzajúce, nakoľko chlór vytvára vo vode s inými látkami zlúčeniny*, kt. sú  pre ľudský organizmus nebezpečné, no a po "odstáti" vody nedôjde k ich neutralizácii. 
Veľmi dobre urobíte, ak si kúpite na konzumáciu čistej vody  filter na doúpravu vody. No je je filter ako filter...
 
*Reakciou chlóru s organickým materiálom vo vode dochádza k vzniku nebezpečných karcinogénnych zlúčenín trihalometánov. Štyri hlavné trihalometány sú trichlórmetán (chloroform), dibromochlórmetán, dichlórbromometán a bromoform. Výskumy potvrdili súvislosť medzi výskytom trihalometánov v zásobách pitnej vody a rakovinou močového mechúra a hrubého čreva.
 

A čo ďalšie nápoje, ktoré sú na trhu?

 

BALENÉ VODY

Určite sú momenty, kedy je veľmi dobré, že sú. Pôvodne boli vymyslené pre prípady núdze, kedy nie je možné piť vodu z kohútika, ako napríklad pri záplavách. Takže vďaka bohu za ten vynález. Ale potom sa toho chytili podnikavci a ostatné je viac než očividné.
 
Asi každý za posledných pár rokov zaregistroval obrovský boom tohoto priemyslu. A je to celkom dobrý biznis. Ani sa nedivíme, že výrobcovia balených vôd robia všetko možné, aby nás pomocou reklamy mohli "informovať" aká senzačná je práve ich voda. Voda, ktorú používajú niektorí výrobcovia je možno ešte dobrá v momente keď ju ťahajú zo zeme. Pri balení sa ale často do vody dostanú rôzne chemikálie a je po dobrej vode. Najčastejšie sa používajú materiály na báze poliethylentereftalátu (PET), ktorého bežnou zložkou je acetaldehyd. Fľaše sa plnia pri 90-tich stupňoch Celzia pod tlakom 10-tich atmosfér. V tej chvíli sa do vody tieto a ďalšie látky uvoľňujú. Naviac na fľaškách je mnohokrát uvedené, že by sa mali skladovať v chlade a tme. Keď ale kupujeme tieto minerálne vody a limonády v markete, chodíme pre ne do nejakých veľkých chladničiek, kde je tma? Asi nie, že? Skôr máme veľakrát možnosť vidieť ich stáť  vonku na slnku, pretože v obchode zaberajú veľa miesta. A je faktom, že ak v obchode majú aspoň 50% ponúkaných vôd v chladničkách, je to vážne úspech.
 
Ide o to, že akonáhle tá voda nie je povedzme 2 dni v chlade, tak sa jednoducho, ako každá iná potravina začne kaziť. 
 
Našťastie pre výrobcov to ale nie je hneď vidieť. A na čom myslíte, že im záleží viac? Na našom zdraví, alebo na ich zisku? Odpoveď necháme na Vás. 
 
Zaujímavá z nášho pohľadu ako zákazníka je aj finančná stránka kupovania balených vôd. V priemere sa v rodine vypije jedna flaša na hlavu. To znamená, že priemerná štvorčlenná rodina denne "vypije" cca 1,3 €. Berieme do úvahy iba tie veľké (lacnejšie) flaše. Sami ale viete, že i trojdecka minerálnky stojí v pohode 0,3 - 0,5 € a niekedy i viac. Za mesiac je to teda v priemere okolo 40 €. No čo sa dá robiť, piť sa predsa musí, no nie? Vieme, že niekto balené vody nepije, ale iný ich zase spotrebuje 3x toľko. 
 
No a v neposlednom rade je problémom i to "ťahanie" fliaš do našich domovov. Viete, že cena jedného obalu je skoro tretina ceny celej balenej vody? A čo sa robí s prázdnymi fľašami? Väčšina ľudí ich samozrejme vyhodí. A s nimi aj peniaze, ktoré za tento obal zaplatili. Ak zjednodušime daný proces, tak vlastne "dobrovoľne vyhadzujeme peniaze do odpadkových košov".  A aby to nebolo málo, ešte si zaplatíme aj ich odvoz. No a čo na PET fľaše príroda? To je paráda! Polčas rozpadu je niekoľko sto rokov a potom sa z toho naši potomkovia asi po... 
Podľa všetkých dostupných faktov je pitie balených vôd, ako zo zdravotných, z praktických, tak i z finančných dôvodov jednoducho hlúposť!
 
Ak napriek uvedeným skutočnostiam neodoláte konzumácii balenej vody, tak aspoň nepite sladké limonády, kolové nápoje, energetické nápoje a sýtené nápoje (aj jemne sýtené) bez ohľadu na to, či sú sladené, alebo nie. Konzumácia takýchto nápojov prekysľuje organizmus, kt. sa stáva náchylnejší na vznik ochorení. Konzumácia týchto nápojov by mala byť spojená s veľkou výnimkou. 
Ovocné džúsy a mlieko sú procesom pasterizácie (a ďalších procesov) značne biologicky znehodnotené a preto sú pre naše zdravie nepodstatné. V niektorých individuálnych prípadoch môžu byť čiastočne aj zdravotnou záťažou.
 
 

ČAJE AKO SÚČASŤ PITNÉHO REŽIMU

Čaje sú vhodné, ale pozor na čas lúhovania. Držte sa vždy odporúčaných hodnôt. Napríklad taký zelený čaj vás môže značne dehydrovať, pokiaľ ho budete lúhovať dlhšie, ako 4 minúty. Tak sa z neho stane diuretický nápoj, ktorý vám síce "vybieli" farbu moču, ale vaše bunky zbaví drahocennej tekutiny. 
 
Podobne diureticky, ako niektoré čaje, sa správajú aj minerálne vody so zvýšeným obsahom minerálov. Podozrivo skorá potreba na močenie je znakom nesprávnej voľby nápoja. To nie je ideálny stav, preto buďte pozorný k svojmu telu a pamätajte, ako na vás nápoje účinkujú. 
 

A ČO KÁVA?

Mnoho ľudí trápi otázka, či je káva škodlivá pre ich zdravie alebo nie. V skutočnosti káva (resp. kofeín) nemá negatívne účinky na organizmus, práve naopak. Problém spočíva v spôsobe pestovania kávového zrna, pri ktorom sa používajú chemické pesticídy a vo vode z vodovodného kohútika, ktorú napustíte do rýchlovarnej kanvice, ktorá o.i. môže byť plná vodného kameňa. Táto voda a vodný kameň sa dostávajú do vašej kávy. A to sme ešte nespomenuli obľúbené ingrediencie ako cukor a mlieko.
 
Najhoršie urobíte, ak budete piť kávu ako prvú hneď po zobudení. Ak potrebujete vypiť niečo teplé, čo vás zároveň preberie, vypite radšej krátko lúhovaný zelený čaj s citrónom. Alebo ak túžite po extrémoch, dajte si studenú sprchu a uvidíte, že káva je oproti tomu veľmi slabý "odvar".
 
Káva ráno na lačný žalúdok je to najhoršie a dokonca si môžete poškodiť aj svoje zdravie. Ráno organizmus potrebuje čo najviac tekutín, aby sa metabolizmus rozbehol a jeho “piecka” mohla začať piecť “koláče” zdravia. Nielen, že sa odvodníte, pretože káva je diuretická, ale si zároveň podráždite žalúdočnú sliznicu a ďalej si môžete (hoci nemusíte) spôsobiť zápchu. To z dlhodobej perspektívy vytvára priestor pre vážne zdravotné problémy s tráviacim traktom a imunitou, ktorej centrum sídli z 80-tich % najmä v tráviacom trakte.
 
Káva nemá miesto vo vašom dennom režime ešte v jednu dobu a to hneď po jedle. Káva urýchľuje vyprázdňovanie obsahu žalúdka, čím nastáva nedokonalé strávenie skonzumovaného jedla. Aj to je ďalší problém. Tiež vám kávu neodporúčame ani po pohybovej aktivite.
 

POZOR NA ĽAD V NÁPOJOCH

Z jednej štúdie, ktorá bola realizovaná v piatich fast food reštauráciách sa zistilo, že ľad z nápojov má v 70-tich % viac škodlivých baktérií, ako voda zo záchodu (priamo z misy). Okrem toho sa zistilo, že 60% týchto reštaurácii boli pozitívne testované na baktériu E. coli, čo môže spôsobovať ďalšie závažné zdravotné problémy. V tomto smere ani malé množstvo obsahu akýchkoľvek baktérií nie je akceptovateľné. 
 
 
 

Studne ako zdroj pitnej vody

 
Studne sú kapitola sama o sebe. Ani sa nám o tom v súvislosti s pitnou vodou nechce veľmi písať. Skoro všetci s vlastnou studňou si myslia, že majú doma krištáľovú studničku, zázračný pramienok, či vodu z ľadovca.
 
Videli sme studne, kde plávali už rozložené mŕtve krysy a pritom majiteľ mal v ruke deň starý atest z hygieny, že tá voda je absolútne v poriadku. Videli sme studňu, o ktorej majiteľ vravel, že síce spĺňa normu, ale keď sa vo vode z nej niekto z rodiny vykúpe, tak zmení farbu. 
 
Faktom je, že studničná voda býva znečistená. A ide až o 98% studní. Hlavne dusičnany a baktérie. Preto sa musia často kontrolovať. Bohužiaľ, ale po každom daždi je tá voda úplne iná. Vlastne to ani nejde poriadne ustrážiť.